1. 2024
  2. 2023
  3. IV Международная научно-практическая конференция "Инновационные подходы в высшем образовании в сфере компьютерных наук" - InnoCSE-2023 ("Innovative Approaches in Computer Science within Higher Education")

    Александр Георгиевич Гейн (Chair of programme commitee), Илья Николаевич Обабков (Member of programme committee), Николай Александрович Хлебников (Member of programme committee), Татьяна Игоревна Алферьева (Member of programme committee), Дмитрий Борисович Берг (Member of programme committee), Александра Георгиевна Ковалева (Member of programme committee), Наталья Владимировна Папуловская (Member of programme committee), Александр Владимирович Цветков (Member of programme committee), Дмитрий Александрович Тарасов (Member of programme committee), Наталья Владимировна Папуловская (Chair of orgcommitee), Анна Олеговна Коломыцева (Member of orgcommittee), Василий Ильич Борисов (Member of orgcommittee), Екатерина Александровна Шабалина (Member of orgcommittee) & Илья Николаевич Изотов (Member of orgcommittee)

    4 Dec 20235 Dec 2023

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

  4. 2023 IEEE Ural-Siberian Conference on Computational Technologies in Cognitive Science, Genomics and Biomedicine (CSGB)

    Ольга Эдуардовна Соловьева (Member of orgcommittee UrFU), Валерий Александрович Черешнев (Member of orgcommittee UrFU), Л. Никитина (Member of orgcommittee UrFU), Ирина Георгиевна Данилова (Member of programme committee UrFU), Борис Германович Юшков (Member of programme committee UrFU), Михаил Викторович Вараксин (Member of programme committee UrFU), Виктор Владимирович Емельянов (Member of programme committee UrFU), Владимир Юрьевич Иванов (Member of programme committee UrFU), Елена Германовна Ковалева (Member of programme committee UrFU), Сергей Юрьевич Бершицкий (Member of programme committee UrFU), Анастасия Дмитриевна Хохлова (Member of programme committee UrFU), Леонид Борисович Кацнельсон (Member of programme committee UrFU), Юрий Леонидович Проценко (Member of programme committee UrFU), Ирина Александровна Тузанкина (Member of programme committee UrFU), Татьяна Владиславовна Чумарная (Member of programme committee UrFU), Наталия Алексеевна Балакина-Викулова (Member of programme committee UrFU), Александр Геннадьевич Курсанов (Member of programme committee UrFU), Александр Михайлович Рывкин (Member of programme committee UrFU), Василий Ильич Борисов (Member of programme committee UrFU), Ирина Фарисовна Юманова (Member of programme committee UrFU), Михаил Владимирович Ронкин (Member of programme committee UrFU) & Антон Юрьевич Долганов (Member of programme committee UrFU)

    28 Sept 202330 Sept 2023

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

  5. Международная конференция 2023 Урало-Сибирская конференция по биомедицинской инженерии, радиоэлектронике и информационным технологиям (USBEREIT 2023)

    Илья Николаевич Обабков (Chair of orgcommitee), Василий Ильич Борисов (Vice Chair of orgcommitee), Кирилл Александрович Игнатков (Member of orgcommittee), Алексей Николаевич Коротков (Member of orgcommittee), Александр Иванович Малкин (Member of orgcommittee), Константин Владимирович Серков (Member of orgcommittee), Михаил Александрович Черноскутов (Member of orgcommittee), Виктор Алексеевич Чечеткин (Member of orgcommittee), Сергей Тихонович Князев (Chair of programme commitee), Александр Викторович Германенко (Chair of programme commitee), Сергей Николаевич Шабунин (Member of programme committee), Владимир Семенович Кубланов (Member of programme committee), Владислав Яковлевич Носков (Member of programme committee), Вячеслав Элизбарович Иванов (Member of programme committee), Сергей Владимирович Поршнев (Member of programme committee), Леонид Григорьевич Доросинский (Member of programme committee), Евгений Юрьевич Просвиряков (Member of programme committee), Константин Александрович Аксенов (Member of programme committee), Николай Сергеевич Князев (Member of programme committee), Юрий Евгеньевич Мительман (Member of programme committee), Николай Тахирович Сафиуллин (Member of programme committee), Ирина Фарисовна Юманова (Member of programme committee), Святослав Игоревич Солодушкин (Member of programme committee), Александр Михайлович Рывкин (Member of programme committee), Ольга Алексеевна Пономарева (Member of programme committee), Михаил Владимирович Бабич (Member of programme committee), Иван Андреевич Корелин (Member of programme committee), Михаил Владимирович Ронкин (Member of programme committee) & Антон Юрьевич Долганов (Member of programme committee)

    15 May 202317 May 2023

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

  6. 2022
  7. Международная конференция Ural-Siberian Smart Energy Conference (USSEC) 2022

    Сергей Федорович Сарапулов (Chair of orgcommitee), Дарья Викторовна Шатунова (Member of orgcommittee), Елена Леонидовна Зиновьева (Member of orgcommittee), Александра Ильмаровна Хальясмаа (Chair of programme commitee), Станислав Андреевич Ерошенко (Vice Chair of programme commitee), Василий Ильич Борисов (Member of programme committee), Ирина Васильевна Давиденко (Member of programme committee), Павел Викторович Матренин (Member of programme committee), Сергей Алексеевич Бычков (Member of programme committee), Василий Эдуардович Фризен (Member of programme committee), Алексей Васильевич Костылев (Member of programme committee), Леонид Валерьевич Плотников (Member of programme committee), Вадим Зиновьевич Манусов (Member of programme committee), Андрей Михайлович Брамм (Member of programme committee) & Алина Игоревна Степанова (Member of programme committee)

    11 Nov 202213 Nov 2022

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

  8. Международная конференция 2022 Ural-Siberian Conference on Biomedical Engineering, Radioelectronics and Information Technology (USBEREIT)

    Илья Николаевич Обабков (Chair of orgcommitee), Василий Ильич Борисов (Vice Chair of orgcommitee), Антон Юрьевич Долганов (Member of orgcommittee), Алексей Николаевич Коротков (Member of orgcommittee), Михаил Александрович Черноскутов (Member of orgcommittee), Виктор Алексеевич Чечеткин (Member of orgcommittee), Сергей Тихонович Князев (Chair of programme commitee), Александр Викторович Германенко (Chair of programme commitee), Андрей Владимирович Созыкин (Chair of programme commitee), Павел Исаакович Браславский (Member of programme committee), Ольга Эдуардовна Соловьева (Member of programme committee), Сергей Николаевич Шабунин (Member of programme committee), Владимир Семенович Кубланов (Member of programme committee), Владислав Яковлевич Носков (Member of programme committee), Вячеслав Элизбарович Иванов (Member of programme committee), Сергей Владимирович Поршнев (Member of programme committee), Леонид Григорьевич Доросинский (Member of programme committee), Константин Александрович Аксенов (Member of programme committee), Николай Сергеевич Князев (Member of programme committee), Юрий Евгеньевич Мительман (Member of programme committee), Николай Тахирович Сафиуллин (Member of programme committee), Ирина Фарисовна Юманова (Member of programme committee), Святослав Игоревич Солодушкин (Member of programme committee) & Александр Михайлович Рывкин (Member of programme committee)

    19 Sept 202221 Sept 2022

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

  9. 2021
  10. 2021 Ural-Siberian Smart Energy Conference, USSEC 2021

    А. Г. Русина (Chair of orgcommitee), Сергей Федорович Сарапулов (Chair of orgcommitee), Илья Игоревич Литвинов (Vice Chair of orgcommitee), Сергей Евгеньевич Кокин (Member of orgcommittee), Анна Юрьевна Арестова (Member of orgcommittee), Наталья Геннадьевна Кирьянова (Member of orgcommittee), Олеся Владимировна Боруш (Member of orgcommittee), Андрей Сергеевич Трофимов (Member of orgcommittee), Елизавета Андреевна Николова (Member of orgcommittee), Дарья Викторовна Шатунова (Member of orgcommittee), Елена Леонидовна Зиновьева (Member of orgcommittee), Александра Ильмаровна Хальясмаа (Chair of programme commitee), Станислав Андреевич Ерошенко (Vice Chair of programme commitee), Кирилл Анатольевич Осинцев (Member of programme committee), Василий Ильич Борисов (Member of programme committee), Ирина Васильевна Давиденко (Member of programme committee), Рафаэль Кэр (Member of programme committee), Трэн Дук Чанг (Member of programme committee), Раджеш Харипракаш (Member of programme committee), Виктор Болгов (Member of programme committee), Лаури Кют (Member of programme committee), Шаопинь Вонг (Member of programme committee), Лина Вонг (Member of programme committee), Диана Жалостиба (Member of programme committee), Анастасия Жиравецка (Member of programme committee), Лоик Кособов (Member of programme committee), Джавод С. Ахьёев (Member of programme committee), Хуан Карлос Оливарес Гальван (Member of programme committee), Сергей Максимов (Member of programme committee), Михаил Иванович Фурсанов (Member of programme committee), Дмитрий Александрович Секацкий (Member of programme committee), Павел Викторович Матренин (Member of programme committee), Валерий Александрович Тащилин (Member of programme committee), Сергей Алексеевич Бычков (Member of programme committee), Сергей Евгеньевич Щеклеин (Member of programme committee), Василий Эдуардович Фризен (Member of programme committee), Алексей Васильевич Костылев (Member of programme committee), Владислав Олегович Самойленко (Member of programme committee), Леонид Валерьевич Плотников (Member of programme committee), Станислав Николаевич Шелюг (Member of programme committee), Павел Владимирович Илюшин (Member of programme committee), Александр Георгиевич Овсяников (Member of programme committee), Вадим Зиновьевич Манусов (Member of programme committee), Алексей Михайлович Романов (Member of programme committee), Антон Викторович Прохоров (Member of programme committee), Константин Витальевич Суслов (Member of programme committee), Александр Александрович Волошин (Member of programme committee), Дмитрий Михайлович Серов (Member of programme committee), Юлия Николаевна Зацаринная (Member of programme committee), Андрей Владимирович Гофман (Member of programme committee), Николай Генрихович Шубин (Member of programme committee), Константин Никишин (Member of programme committee) & Федор Непша (Member of programme committee)

    13 Nov 202115 Nov 2021

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

  11. 2021 IEEE Ural-Siberian Conference on Computational Technologies in Cognitive Science, Genomics and Biomedicine, CSGB 2021

    Ольга Эдуардовна Соловьева (Member of orgcommittee), Валерий Александрович Черешнев (Member of orgcommittee), Л. В. Никитина (Member of orgcommittee), Ирина Георгиевна Данилова (Member of programme committee), Борис Германович Юшков (Member of programme committee), Михаил Викторович Вараксин (Member of programme committee), Виктор Владимирович Емельянов (Member of programme committee), Владимир Юрьевич Иванов (Member of programme committee), Елена Германовна Ковалева (Member of programme committee), Сергей Юрьевич Бершицкий (Member of programme committee), Анастасия Дмитриевна Хохлова (Member of programme committee), Леонид Борисович Кацнельсон (Member of programme committee), Ю. Л. Проценко (Member of programme committee), Ирина Александровна Тузанкина (Member of programme committee), Татьяна Владиславовна Чумарная (Member of programme committee), Наталия Алексеевна Балакина-Викулова (Member of programme committee), Александр Геннадьевич Курсанов (Member of programme committee), Александр Михайлович Рывкин (Member of programme committee) & Василий Ильич Борисов (Member of programme committee)

    26 May 202128 May 2021

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

  12. 2021 Ural Symposium on Biomedical Engineering, Radioelectronics and Information Technology, USBEREIT 2021

    Илья Николаевич Обабков (Chair of orgcommitee), Василий Ильич Борисов (Vice Chair of orgcommitee), Антон Юрьевич Долганов (Member of orgcommittee), Алексей Николаевич Коротков (Member of orgcommittee), Михаил Александрович Черноскутов (Member of orgcommittee), Виктор Алексеевич Чечеткин (Member of orgcommittee), Сергей Тихонович Князев (Chair of programme commitee), Александр Викторович Германенко (Chair of programme commitee), Андрей Владимирович Созыкин (Chair of programme commitee), Mirco Raffetto (Member of programme committee), Павел Исаакович Браславский (Member of programme committee), Ольга Эдуардовна Соловьева (Member of programme committee), Сергей Николаевич Шабунин (Member of programme committee), Владимир Семенович Кубланов (Member of programme committee), Владислав Яковлевич Носков (Member of programme committee), Вячеслав Элизбарович Иванов (Member of programme committee), Сергей Владимирович Поршнев (Member of programme committee), Леонид Григорьевич Доросинский (Member of programme committee), Константин Александрович Аксенов (Member of programme committee), Николай Сергеевич Князев (Member of programme committee), Юрий Евгеньевич Мительман (Member of programme committee), Николай Тахирович Сафиуллин (Member of programme committee), Ирина Фарисовна Юманова (Member of programme committee), Святослав Игоревич Солодушкин (Member of programme committee), Леонид Борисович Кацнельсон (Member of programme committee), Татьяна Владиславовна Чумарная (Member of programme committee), Наталия Алексеевна Балакина-Викулова (Member of programme committee), Александр Геннадьевич Курсанов (Member of programme committee), Александр Михайлович Рывкин (Member of programme committee) & Анастасия Дмитриевна Хохлова (Member of programme committee)

    13 May 202114 May 2021

    Activity: Participating in or organising an event typesParticipation in conference

Previous 1 2 3 Next

ID: 88593